Harvard’lı Profesör Başarılı İnsanları Ayırt Eden Kritik En Temel Özelliği Paylaştı

Harvard Business School profesörü Joseph Fuller, uzun yıllardır başarılı kişilerin özellikleri üzerine çalışıyor. Fuller, CNBC Make-It serisine konuşarak başarılı insanları diğerlerinden ayıran temel özelliği paylaştı. Ona göre, başarılı insanların temel özelliği özgüven veya iş zekâları değil, hızlı uyum sağlama yetenekleri.

BEKLENMEYEN FIRSATLARA AÇIKLAR

Joseph Fuller, “Onlar genellikle öğrenciyken ya da işe ilk başladıkları dönemde belirlenmiş kariyer yollarına sıkı sıkıya bağlı değiller. Beklenmeyen fırsatlara açıklar ve değişimden korkmak yerine onu benimseme eğilimine sahipler,” dedi. Fuller, başarılı insanların değişime açık olduğunu vurguladı.

KARİYER HEDEFLERİNE SIKI SIKIYA BAĞLI KALMAK TEHLİKELİ

Fuller, bir kariyer hedefi belirlemenin ve ona ulaşmaya çalışmanın önemli olduğunu söyledi. Ancak, bu kariyer gelişimine sıkı sıkıya bağlı kalıp yeni fırsatlara kapalı olmanın tehlike oluşturduğunu aktardı. Büyük şirketlerde çalışmayı hedefleyen kişilerin, şartlar daha iyi olsa bile küçük bir start-up’tan gelen imkanları geri çevirebileceğini belirtti.

İNATÇI DÜŞÜNCE YAPISI İLERİYE TAŞIMAZ

Fuller, “Bu tarz inatçı bir düşünce yapısı sizi ileriye taşımaz,” uyarısında bulundu. Belirli bir kariyer düşüncesine sıkışıp kalmanın, profesyonel yaşamı geliştirecek seçenekleri göz ardı etme riskini artırdığını söyledi.

ÇOK TALEP EDİLEN AMA AZ BULUNAN YETENEK

LinkedIn’in 2024 En fazla talep edilen yetenekler raporuna göre uyum sağlama becerisi, şirketler tarafından en çok aranan özellik olarak öne çıkıyor. Pandemi dönemi ve işgücü piyasasında yaşanan değişiklikler, esnek ve değişen şartlara dayanıklı çalışanlara olan ihtiyacı artırdı. Yapay zekanın yükselişi, uzaktan ve hibrit çalışma modellerinin yaygınlaşması ve beş farklı jenerasyonun bir arada çalışması esnekliği ön plana çıkartıyor. LinkedIn’in üst düzey yöneticilerinden Aneesh Raman, işverenlerin adaptasyon yeteneği yüksek çalışanları tercih ettiğini belirterek, “Şu sıralar uyum sağlayabilmek sahip olabileceğiniz en değerli yetenekler arasında,” dedi.

KONFOR ALANININ DIŞINA ÇIKMADAN GELİŞEMEZSİNİZ

Joseph Fuller, “İnsanlar yeni şeyler deneyip başarısız olmaktan korkuyor ama konfor alanınızın dışına çıkmadan gelişemezsiniz,” uyarısını yaptı. Başarılı olmanın, değişime açık olmaktan geçtiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir